Výhody a nevýhody práce v Anglii

Pokud přemýšlíte nad odjezdem za prací do Anglie, je potřeba pečlivě zvážit všechna pro a proti. V následujícím článku vám přiblížíme, jaké výhody a nevýhody práce „na ostrovech“ přináší.


Výhody

Zlepšení angličtiny – angličtina je mezinárodně nejpoužívanějším jazykem, a kde jinde se ji naučit lépe, než přímo v anglofonní zemi? Možná, že jste ve škole při hodinách angličtiny excelovali, ale věřte tomu, že teprve při komunikaci s rodilými mluvčími se naučíte řeč opravdu pořádně. Dejte si však pozor na to, abyste se pohybovali opravdu v komunitě rodilých mluvčích! V případě neustálého styku s Čechy, Slováky a Poláky, by efekt nebyl příliš valný. Pro ještě lepší výsledky je samozřejmě možné navštěvovat vedle zaměstnání i jazykové kurzy – většinou nejsou nijak drahé, nebo jsou dokonce pro cizince zdarma.

Vzdálenost – Anglie je České republice relativně blízko, navíc se tam dá dostat velmi levně. Letenky do Londýna nebo Manchesteru lze u nízkonákladových leteckých společností, jako jsou například Easyjet, Ryanair nebo Wizzair, pořídit běžně okolo 1000 Kč. Pokud upřednostňujete dopravu autobusem, jízdenky můžete koupit třeba u Studentagency nebo u společnosti Eurolines.

Jednoduchá byrokracie – Díky otevřenému pracovnímu trhu už není potřeba k práci v Anglii pracovního povolení. Je nutné vyřídit pouze registraci k pojištění (NIN).


Pracovní možnosti – Pro ty, kteří se nutně neženou za manažerskými posty, je Anglie rájem. Široká nabídka pracovních možností se otevírá i těm méně kvalifikovaným zaměstnancům, a pokud se umíte anglicky alespoň trochu domluvit, práci nebudete shánět dlouho.

Minimální mzda v Anglii pro rok 2015 – £6.50 (pro zaměstnance starší 21 let)

 

Nevýhody

Jazyková bariéra – Stejně, jako jsme zahrnuli jazyk do výhod, musí být zařazen i zde. Přijedete-li do Anglie bez znalosti jazyka, nebo jen s jeho základy, nemůžete logicky počítat s vrcholovými pozicemi. Na tom však není nic špatného. I takové doplňování regálů může být dobrý začátek.

Náklady na živobytí – I když si budete pravděpodobně vydělávat daleko vyšší částky než v ČR, je nutné počítat i s vyššími s náklady na živobytí, od placení bydlení, přes dopravné až po jídlo. Umíte-li ale s penězi hospodařit, neměl by to být problém.

Odloučení – Nemožnost opřít se o svou rodinu a nedostatek kamarádů je asi největší nepříjemností kterou budete muset zvládnout. Pokud tedy odjíždíte za prací sami, délka „utrpení“ bude hodně záležet na vašich jazykových dovednostech.