Sedíte doma a marně procházíte pracovní nabídky? Chcete jet pracovat do zahraničí a bojíte se, protože že nemáte nic jistého? Díky internetu si naštěstí můžete smysluplně při/vydělat odkudkoliv na světě. Můžete pracovat z domova v Čechách, z Anglie, z Bali…odkudkoliv!

O čem je řeč? O Copywritingu! (Copywriting = psaní textů a článků pro internetové magazíny a weby)

 • Jak to funguje?

Největším „tržištěm“ česky psaných textů je Copywriting.cz – jednoduše se zaregistrujete, vyplníte profil a můžete hned začít! Nepotřebujete k tomu ani živnostenský list.

Profil si vyplňte pečlivě. Uveďte vzdělání, zkušenosti v různých oborech, nejlépe nahrajte i své foto. Proč? Každého kdo si objednává napsání článku to velmi zajímá! Budete mít víc zakázek.

 • Jak začít s copywritingem?

Začátky samozřejmě nemusí být lehké! Vaši klienti se často orientují podle hodnocení, které po každé odvedené práci dostanete. Na začátku ale žádné nemáte… Co s tím? Moje rada zní: ze začátku si nastavte nízkou cenu. Až odevzdáte cca 3 články, zvyšte si ji na úroveň, kterou uznáte za vhodné. Jde to kdykoliv změnit. Dalším „fíglem“ jak získat hodnocení je, napsat články dopředu a vystavit je k prodeji. (Každý si raději koupí článek, který si může předem přečíst)

Nabízí se tedy 4 možnosti:

 1. Článek napíšete dopředu a vystavíte ho k prodeji. (Doporučuji)
 2. Každý den jsou zadávány do systému nové poptávky. Aktivně na ně reagujte!
 3. Klienti vás můžou kontaktovat i přímo s konkrétní zakázkou – než si „uděláte jméno“, tak na to ale nespoléhejte.
 4. Pokud máte i svůj vlastní web nebo blog – můžete na něm publikovat placené PR články, což je finančně ještě zajímavější – v tomto případě se zaregistrujte i na službě Placla.cz (ta je pro tyto účely ještě lepší)

 

 • Dá se psaním regulérně živit?

Ano, určitě dá! Ale nečekejte, že vám spadnou milióny do klína. Je to dřina jako každá jiná práce. Můžete ale být pány svého času a pracovat odkudkoli na světě.

 • Má to budoucnost a můžu se posunout někam dál?

Budoucnost to má velkou. Neustále vznikají nové internetové stránky a něco na nich být napsáno musí… Články a texty kupují i opravdu velké firmy. Pokud budete vážně dobří, může to skončit i tak, že budete pracovat na stálo pro Alza.cz, nebo psát články pro Koktejl. Ale k tomu je třeba se vypracovat, takže zpátky na začátek.

 • Kolik si lze vydělat psaním článků na copywriting.cz?

Bude to hodně záležet na tématech, o kterých budete psát.

Nejvíce se kupují články na téma:  Cestování, Nábytek a Bydlení, Stavebnictví a Reality, Zdraví a Hubnutí, Finance a Půjčky, Móda, Auto-moto, Domácí mazlíčci.. atd.

Můžete psát recenze jednotlivých produktů, návody, jak udělat to a to, čeho se vyvarovat, vlastní zkušenosti, popisky k eshopům, e-booky … prakticky cokoliv.

Co naopak pravděpodobně neprodáte: Básničky nebo desetistránkové příběhy „o ničem“. Dbejte na to, aby byl článek přehledný (nadpisy, seznamy) a pravopisně bezchybný.

 • Jak dlouhý by měl být ideální článek?

Většinou 2-3 NS (NS je normostrana = cca 250 slov)

 • Jakou cenu si nastavit?

Zase záleží na tématu o kterém budete psát. Čím odbornější a kvalitnější článek bude, tím víc si můžete říct.

Já jsem většinou na té druhé straně a články kupuji. Ze zkušenosti vím, že články nemají mnohdy moc valnou úroveň, a prodávají se za cca 60-120 Kč. To ale může být výzva právě pro vás! ZA KVALITNÍ ODBORNÉ ČLÁNKY SE PLATÍ BEZ NADSÁZKY ZLATEM, ale málokdo je nabízí. Pokud takové umíte sepsat, jistě si tam od vás sám nějaké koupím.

Napsat článek a vystavit ho k prodeji můžete hned teď!

ALE POZOR!  Copywriting není práce pro každého, potřebujete umět bezchybně psát a musí Vás to bavit!