Před odjezdem za prací do zahraničí

Pokud se právě chystáte odjet do zahraničí za prací, určitě přemýšlíte co všechno je třeba před odjezdem zařídit. Proto se zde pokusím shrnout to nejnutnější:


Doklady – K vycestování do zemí EU stačí pouze občanský průkaz. Přesto si s sebou vezměte i cestovní pas a případně i řidičský průkaz. Při jednání na úřadech budete většinou muset předložit 2 platné doklady s vaší fotografií.

Zdravotní pojišťovna – Odjezd za prací oznamte Vaší zdravotní pojišťovně. Pokud nemáte evropský zdravotní průkaz, nechte si ho vystavit (trvá to několik dní, než Vám přijde domů). Pokud ještě nemáte podepsanou pracovní smlouvu se svým zaměstnavatelem v zahraničí, tak se ze zdravotního pojištění v Čechách v žádném případě neodhlašujte! Domluvte se s pracovníkem pojišťovny, že jim později pošlete naskenovanou pracovní smlouvu emailem, a tím Vás v ČR odhlásí. Pokud se odhlásíte ze zdravotní pojišťovny před cestou, a vrátíte se dřív než za 6 měsíců, budete muset celou tuto dobu doplatit.

Cestovní připojištění – Na dobu, než se přihlásíte ke zdravotnímu pojištění v místě vaší práce, je dobré si zaplatit klasické cestovní připojištění, jako když jedete na dovolenou.


Úřad práce – Pokud jste veden na ÚP, před odjezdem se budete muset odhlásit. Pokud ale od úřadu práce pobíráte podporu déle než jeden měsíc, můžete si tyto dávky nechat přeposílat na úřad práce do zahraničí, kde se musíte do 7 dnů zaregistrovat. K tomu je potřeba vyplnit formulář E303.

Lékař a zubař – Před cestou nezapomeňte na vyšetření u svého zubaře a případně i doktora. V zahraničí je zdravotní péče poměrně drahá. Přibalte si i své léky.

Životopis – Před odjezdem si vypracujte svůj životopis v angličtině, nebo v jazyce země, do které cestujete. Doporučuji si ho vytvořit ve více verzích, pro různé typy práce. Pokud nevíte jak na to, stáhněte si vzor životopisu.

Hned po podepsání pracovní smlouvy v zahraničí, je třeba odhlásit se od české zdravotní pojišťovny, a to do 8 dnů ode dne zahájení pracovního poměru. Odhlásit se lze dopisem s přiloženou kartičkou pojištěnce a výplatní páskou nebo pracovní smlouvou. Lze to však řešit i přes e-mail, pokud dokumenty naskenujete. Jestliže termín 8 dnů nedodržíte, bude Vám vypočítáno penále za každý den.