Práce v Itálii – na co se připravit?

Když se řekne Itálie, většinou se každému vybaví letní dovolená u moře či lyžování v Alpách, výborná kuchyně nebo výlety za historií a uměním. Pro někoho jsou Italové synonymem pro nespolehlivé ukecánky, uřvané špageťáky a nevěrné lamače ženských srdcí. Pokud se však vypravíte do Itálie za prací, brzy na Itálii a její obyvatele změníte názor.


Čeká vás tvrdá práce a poznání, že to, co platí v jiných částech světa, v Itálii neplatí. V první řadě jde o to, do které části Itálie se vypravíte a jak velká bude firma, pro kterou budete pracovat. Obecně platí, že čím větší firma a čím více bude na severu, tím větší je pravděpodobnost, že bude majitel firmy dodržovat zákony. Budete-li pracovat na jihu nebo v rodinné firmě, existuje větší šance, že za vás zaměstnavatel nebude chtít platit daně. Pokud se chcete těmto problémům vyhnout, nedejte na sliby, že se vše zařídí po vašem příjezdu, a vyžádejte si vše potřebné od zaměstnavatele ještě před odjezdem.

V Itálii nepotřebujete v rámci EU pracovní povolení, pokud však chcete zůstat déle, než 90 dní, musíte si po příjezdu žádat o povolení k pobytu občana Společenství na oddělení místní cizinecké policie (Questura – Polizia di Stato), a dále během těchto tří měsíců nahlásit svůj pobyt na místním obecním úřadě (Comune di residenza – Ufficio anagrafe). Za tuto registraci zaplatíte kolem 15€.


Při hlášení pobytu bude na obecním úřadě předkládat: doklad totožnosti (pas nebo občanský průkaz), pracovní smlouvu či doklad o studiu, případně doklad opravňující k podnikatelské činnosti. Zjistěte si také vše, co potřebujete k uznání sociálního a zdravotního pojištění. – Brzy zde objevíte článek na toto téma!

Až přijde den „D“ a nastoupíte do práce, ihned pochopíte, že pověsti o tom, že Italové mají siestu od rána do večera, vůbec neplatí. Italové jsou velmi pracovití a spořiví. V práci neexistují žádné pauzičky na cigárko nebo soukromé hovory. Jsou zvyklí pracovat rychle, při práci být vždy zdvořilí a ctít pravidlo „náš zákazník – náš pán“. Špatná nálada se zde také moc nepěstuje. Snažte se při práci také neplýtvat. Pokud majiteli ušetříte peníze, věřte, že to ocení. Do práce choďte vždy hezky oblečení a upravení, v Itálii se ležérnost nenosí. Na rozdíl od nás, kde jsme zvyklí si do práce nosit různé krabičky s jídly, v Itálii platí pevně stanovená pravidla kolem stravování během dne. Pokud nechcete dopoledne umřít hlady, pořádně se ráno najezte. Italové jsou totiž zvyklí „jet“ celé dopoledne na jedno cappuccino a briošku, což kromě Itala nemůže nasytit žádného jiného Evropana. Kolem poledne se však většina firem na hodinu a půl zavře a zaměstnanci odcházejí hromadně na oběd, kde se konečně máte šanci v klidu a dosyta najíst. Pracovní doba končí většinou kolem šesté večer. Večeří se až pozdě večer, obvykle až kolem deváté. Díky pověstné italské družnosti vás pozvání od kolegů z práce na večeři většinou nemine.

V neposlední řadě nepočítejte s tím, že se v Itálii domluvíte anglicky. Pouze nejmladší generace je zvyklá na angličtinu, v obchodě či na ulici však s angličtinou v žádném případě neuspějete. Pracovat v Itálii znamená zapomenout na své zvyky. Italové se vám však odvděčí svou srdečností, přátelstvím, nevšedními zážitky a vzpomínkami, které vám zůstanou v srdci na celý život.