Za prací do Bulharska

Většina z nás si vybaví především pláže na Slunečném břehu a letní dovolené v dobách dávno minulých. Proč jsem ale jela do jedné z nejchudších zemí EU pracovat? Kromě levných potravin a dostupného moře skrývá ale tato prastará země mnohé poklady!


Od pádu komunismu se Bulharsko výrazně proměnilo. Stejně jako v Česku, i zde se snaží jít s dobou, a tak větší města, jakými jsou například Sofie, Plovdiv či Burgas, již připomínají metropole západních zemí. V malých městech a vesnicích je ale stále hlavní obživou zemědělství a lidé žijí často velmi tradičním a prastarým způsobem života. Míra nezaměstnanosti je v Bulharsku bohužel vyšší než v České republice, aktuálně se tento problém dotýká 11 % populace.


Když jsem před rokem a půl dostala nabídku na práci v Bulharsku, neuměla jsem bulharsky ani pozdravit, natož se plynně domluvit. Po krátkém kurzu v České republice jsem ale do této krásné balkánské země odjela. Náplň mé práce spočívala ve vymýšlení a realizaci programů pro děti ze sociálně vyloučených lokalit. Komunikace se zaměstnavatelem nebyla problém, šlo totiž o Čechy, kteří v Bulharsku dlouhodobě žijí. Pro svoji práci jsem ale nutně potřebovala mluvit dobře také bulharsky. Stále není běžné, aby se místní s cizincem domluvili anglicky. Začala jsem tedy navštěvovat intenzivní jazykový kurz a po asi dvou měsících jsem již byla schopná bez problémů komunikovat. Pokud bychom se zajímali o finančí stránku práce v Bulharsku, u průměrně placené práce se platy pohybují okolo 300—400 leva, tedy kolem 5000 Kč. Sice je v zde například jídlo výrazně levnější než u nás, ceny se ale rok od roku zvyšují. Právem má tedy Bulharsko pověst nejchudší země Evropské unie.

Když ale odhlédneme od financí, můžeme najít krásy, které bychom v České republice jen těžko hledali. Téměř nedotknutá příroda, vysoké hory a moře jsou jen zlomky z přírodních krás Bulharska. Také balkánská kuchyně nabízí nezapomenutné zážitky, ať už ochutnáte klasické pečivo bánici, či originální gjuveč, jistě nebudete zklamáni. Z kulturních rozdílů bych připomněla jen známý problém s obráceným kýváním hlavy. Při odmítání či přijímání nejrůznějších nabídek pak při neopatrnosti může dojít k nejednomu faux-pas.