Bojíte se odjet do zahraničí bez znalosti jazyka?

Jak jsem se naučil německy? Když mi bylo 16, odjel jsem do Německa hrát hokej. Nabídku jsem dostal od známého a rozhodování mi netrvalo dlouho. Německy jsem uměl pouze pár základních frázi a slov. Bydlení jsem měl zařízené klubem, za který jsem hrál. Stejně tak jazykový kurz.


Čekal mě šok. Nemyslím tím žádný negativní zážitek či zkušenost. Prostě jsem se najednou ocitl v prostředí, které mi bylo cizí. Němčina sice zněla jako němčina, ale nerozuměl jsem ani slovo. Jazykový kurz se ukázal být určen hlavně pro přistěhovalce, takže jsem zasedal v lavicích s Alim, Ahmedem, Igorem, Tanjou, Inmou a dalšími lidmi, kteří na tom byli s němčinou ještě hůř, než já.


Zde jsem poprvé poznal, že všichni mluvíme stejným jazykem, a kdo chce, domluví se vždy a kýmkoliv. Jak? Nonverbální komunikace. Nohy, ruce, palce vzhůru, ramena… prostě všechno co na sobě najdete. Po týdnu už jsem po příchodu do třídy byl schopen popřát každému dobré ráno, zjistil jsem kdo je nemocný a kdo má novou práci … Bylo vidět, jak je každý z nás šťastný a pyšný na každé nové německé slovíčko, které jsme si zapamatovali a mohli použít v našem vášnivém dialogu, který pomalu pozbýval gest a stával se mluveným projevem.

Ještě lepší jazyková škola pro mě však byla hokejová šatna. Na ledě, jako hráč, jsem němčinu nepotřeboval. Po tréninku jsem se již chystal odejít domů, když mi kapitán vrazil do ruky pivo a posadil zpátky na lavičku. Můžu vám říct, že po jednom pivu jsem zahodil ostych, začal jsem rozumět více slovíčkům a po druhém pivu, už jsem v sobě nacházel slovní spojení, o kterých jsem ani netušil, že je znám.

Nechci tvrdit, že vás alkohol naučí cizí jazyk. Ale někomu pomůže se uvolnit a zahnat strach jménem ,,co když něco řeknu špatně?,, Důležité je se nebát a mluvit. Lidé pochopí co chcete říct i když uděláte v jedné větě 10 chyb. Někteří vás ještě k tomu opraví. Já se teda německy naučil jako dítě plavat, když ho bláznivý strejda hodí poprvé do vody. Pokud jsem zde chtěl žít, musel jsem. Takže jsem své večery trávil se spoluhráči v šatně, můj průměr vypitých piv se snižoval a moje zásoba německých slov šla prudce vzhůru. Po pár měsících jsem si našel německou kamarádku a můžu říct, že tím moje němčina vystřelila závratně vzhůru.