Studium jazyků po maturitě

Nastává období maturit a mnoho studentů si láme hlavu s tím, kam vlastně po skončení střední školy jít. V dnešní době je naprosto přirozené studovat dále a to většinou na vysokých školách. Co ale dělat, když se necítíme po SŠ zrovna na to, abychom se vázali na další 3 nebo 5 let na VŠ? Jedno z výhodných řešení je studium jazyků na jazykových školách.Na jazykové škole máte dvě možnosti. Buď se můžete přihlásit na pomaturitní studium nebo jen na jazykové kurzy. Volba je jen na vás. Většinou je pomaturitní studium stejné, jako chození na střední školu. Studujete od pondělí do pátku vždy určitý počet hodin. Studium trvá jeden studijní rok a zakončuje se mezinárodní zkouškou ze studovaných jazyků. Po dobu studia máte statut studenta. Ceny studia na různých školách se pohybují v podobné výši. Většinou seženete školu do 20 tisíc.


Pokud však nemáte čas, například kvůli práci, nebo se vám jen nechce do školy chodit celý týden, je tu pro vás příležitost přihlásit se do jazykových kurzů. Výhodou je, že na určitý jazyk chodíte pouze jednou týdně většinou na 2 nebo 3 hodiny. Určitý jazyk se vyučuje vícekrát do týdne, a tak je na vás, jaký den si vyberete. Také se kurzy konají většinou večer, takže přes den máte čas. Nevýhodou je, že ztrácíte statut studenta. Cena se určuje podle vaší jazykové úrovně, respektive podle toho, na jakou úroveň kurzů budete chodit. Většinou se zastává pravidlo, čím vyšší úroveň, tím vyšší cena. Cena jednoho kurzu se tak pohybuje od 4.000,- do 12.000,-. Před přihlášením do kurzu se tedy doporučuje absolvovat testy jazykové úrovně. Studium trvá rok a poté máte možnost udělat si mezinárodní zkoušku ze studovaných jazyků.

Jazykové školy nabízejí opravdu velkou škálu jazyků. Jak základní, jako angličtinu, němčinu, ruštinu nebo francouzštinu, tak méně obvyklé, jako je španělština, italština, severské jazyky nebo jazyky východních zemí. U některých škol se můžete setkat s problémem – pokud se totiž nepřihlásí do kurzu určitý počet lidí, kurz na ten rok neotevřou.

Pokud si tedy nejste jisti vysokou školou, ale studium nechcete jen tak hodit za hlavu a baví vás jazyky, jazykové školy jsou pro vás jako dělané. Jazyková škola vás může také dobře připravit na vysokou školu, a to hlavně v oborech jako je překladatelství, tlumočnictví nebo například americká studia. V dnešní multikulturní době je jazyková schopnost velmi ceněná a hodí se jak při získávání dobrého pracovního místa, tak v běžném životě.