Půjčení auta v USA – postup krok za krokem!

Když chcete poznat krásy Ameriky, půjčení auta je nutnost. Navíc to k této zemi neodmyslitelně patří! Fascinující a nezapomenutelná jízda napříč Amerikou, Route 66 a vůně benzínu a zážitky na které nezapomenete do konce života…


Obsah článku:

Podmínky půjčení auta v USA:

1) Musíte být řidič starší 21-ti let. Ještě lépe když jste starší 25-ti let, protože cenu půjčovného budete mít nižší.

2) Musíte mít sebou český řidičský průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz do USA (ten vám vydají na počkání za 50 Kč a pasovou fotku na Městském úřadě) sice není autopůjčovnou striktně vyžadován, ale doporučuji si ho zařídit.

3) Musíte mít kreditní kartu (některé autopůjčovny vám vezmou i embosovanou debetní kartu nebo hotovost, ale musíte složit velkou zálohu a je nutné si do půjčovny předem zavolat jestli tuto možnost nabízejí)

Rezervace a platba:

Po dokončení online rezervace na Rentalcars.com se vám celková částka strhne z vaší kreditní karty. Rezervaci ale můžete bezplatně stornovat, nejpozději však do 7 dnů před vypůjčením, a peníze vám budou na kartu vráceny. Obdobně to probíhá i u ostatních společností, avšak storno bývá zpoplatněno. Jiné autopůjčovny vám částku strhnou až v den výpůjčky, ale i v případě že si auto nevyzvednete!

Na místě vám autopůjčovna na kartě zablokuje i určitou částku jako depozit, právě pro případ nehody. Takže si na kartě nevyčerpejte limit, ať transakce může projít. Musí to být ze stejné karty, na jakou jste si auto půjčovali. Obvykle jde o částku okolo 200 usd, ale někdy i více (podle zvoleného druhu pojištění a autopůjčovny). Tato částka vám ale bude celá vrácena v případě, že vrátíte auto v pořádku.

Postup při půjčení a vracení auta na letišti:

Hned u výstupu z letištní haly mají své zastávky mikrobusy autopůjčoven. Jednoduše nastupte do mikrobusu autopůjčovny, u které máte auto rezervované (Dollar, Alamo…), a ten vás doveze přímo k půjčovně aut.

Připravte si cestovní pas, český (mezinárodní) řidičský průkaz, kreditní kartu kterou jste použili k registraci, případně ŘP druhého řidiče. Auto si pečlivě prohlédněte, zda není poškozené a zkontrolujte stav nádrže. A když je vše v pořádku, můžete vyjet na cestu.

Vracení auta probíhá už velmi rychle. Přebírá si ho zaměstnanec autopůjčovny, který ho jen velmi zběžně zkontroluje, a můžete opět nasednout do mikrobusu, který vás odveze přímo před odletovou halu. I v případě že je auto poškozené vás v autopůjčovně dlouho nezdrží. Podepíšete jen formulář o škodě na autě a můžete jít. Vše ostatní se pak řeší přes vaše pojištění.

Příplatkové služby:

  • Unlimited milage – počet mil, který můžete s půjčeným autem ujet, není omezen (nesmí ve smlouvě chybět, jinak vás čekají při vrácení auta další poplatky)
  • Additional/Second driver – doplatek za zapsání dalšího/druhého řidiče
  • Border crossing – s autem můžete cestovat i za hranice státu
  • Vrácení auta v jiném městě/státě – využijete zejména když odlétáte z jiného místa, než kam jste přiletěli
  • Půjčení GPS navigace – většinou bývá velmi předražené, proto si vezměte pokud možno vlastní

Autopůjčovny vám většinou nejsou schopny garantovat přesný typ vozidla. Ale tady se nějakého fixlování ze strany autopůjčovny bát nemusíte. Když nemají konkrétní model, dají vám podobné auto ve stejné kategorii nebo ještě lepší.

S půjčeným autem do jiného státu: Pokud chcete s autem vycestovat i za hranice, určitě to oznamte autopůjčovně při přebírání vozu. Některé autopůjčovny toto neumožňují, jiné to mají za příplatek. Týká se to zejména Mexika a Kanady, ale někdy i Kalifornie a Nevady.

Mustang - Route 66

K Americe neodmyslitelně patří Mustang a Route 66

Dopravní předpisy a pokuty

V USA se jezdí samozřejmě napravo – stejně jako u nás. Každý stát v USA má své vlastní dopravní předpisy, ale nijak výrazně se neliší. Jsou také v zásadě podobná jako v Čechách.

Odlišnosti od českých zvyklostí:

  • Řidiči mají na silnicích více slušnosti a proto je doprava plynulejší. Ani se zbytečně nepředjíždí jako u nás. V případě sjíždění dvou pruhů do jednoho řidiči opravdu dodržují „zip“.
  • Semafory jsou až za křižovatkou, takže na ně pohodlně vidíte. U semaforu je také ceduje s názvem příčné ulice
  • Blinkry se v USA moc nepoužívají, spíš jen na dálnici.
  • I když máte na křižovatce červenou, můžete odbočit vpravo, pokud zrovna nejedou žádná auta.
  • Otáčení do protisměru, například na křižovatce je povoleno, pokud tam není značka „No U turn“.
  • Rychlost je omezena výhradně značkami, nemusíte tedy rozlišovat zda jste v obci nebo ne.
  • Když vás zastaví Policista, zůstaňte sedět s rukama na volantu a kontrolu berte velmi vážně. Buďte slušní a rozhodně se ho nepokoušejte uplatit.
  • Telefonní číslo 911 je společné pro hasiče, záchranku i policii.

Jestliže cestujete s dítětem mladším 2 let, budete pro něj potřebovat autosedačku. Děti mladší 12ti let musí sedět pouze na zadních sedačkách.

Pokuty jsou na naše poměry vysoké, takže dodržujte předepsanou rychlost. Chodcům dávejte přednost. Jezděte ohleduplně. Nevyhazujte odpadky z oken!

Automatická převodovka

Asi vás nepřekvapí, že auta v Americe jsou větší, mají automatickou převodovku, a žerou víc benzínu –to naštěstí není takový problém vzhledem k jeho ceně.

Automatická převodovka je ve všech typech aut. V autě tedy není spojkový pedál (jen brzda a plyn). To je pro nezkušené řidiče velká výhoda. Řízení je snadné a můžete se víc soustředit na věci kolem, na přírodu, častěji kouknout do mapy atd.

I když máte zažité ruční řazení, automatickou převodovku si brzy zvyknete.

Ovládání auta s automatickou převodovkou:

  • Oba pedály ovládejte pouze pravou nohou!
  • Když chcete auto nastartovat stůjte na brzdovém pedálu, teprve potom otočte klíčkem.
  • Posuňte páku na písmenko D a uvolněte brzdu, auto se začne pomaličku rozjíždět. Pak už jen přidáváte plyn.
  • Řadící páka má pod palcem tlačítko, které zmáčknete vždy když chcete páku posunout do jiné polohy.

Výhodou je že když se rozjíždíte do kopce, auto nebude popojíždět dozadu.

Označení polohy řadící páky:

P – je poloha pro parkování. Zařaďte ji vždy když chcete opustit auto. V jiné poloze vám nepůjdou vytáhnout ani klíčky ze zapalování.
N – neutrál (máte vyřazeno) – tuto polohu skoro nevyužijete
M nebo 1 – zařazení prvního stupně – také skoro nevyužijete
D – automatické řazení – vždy když chcete jet dopředu
R – zpátečka

Když už jedete, používáte jen brzdu a plyn. Snažte se hlídat si levou nohu a vůbec ji nepoužívejte.

V autě také chybí páka ruční brzdy. Ta se zapíná zašlápnutím malého pedálu pod palubní deskou. Odbrzdíte ji dalším sešlápnutím.

Nejlevnější pronájem auta v USA?

Půjčení auta v USA je dnes, díky internetu, velmi snadné. Každý kdo už si ale auto někdy půjčil, vám jistě řekne, že nejhorší je vyznat se v různých druzích pojištění, v podmínkách autopůjčoven a v dalších taxách a příplatcích. Ty vám obvykle naúčtují až na místě při vyzvednutí auta, a vy se jen divíte, kolik půjčení auta nakonec stojí.


Než si vyberete konkrétní auto a autopůjčovnu, určitě se vyplatí porovnat několik různých nabídek. Je důležité si uvědomit, že samotné půjčení auta je velmi levné. Není problém najít pronájem například za 8 usd na den. Co už si ale uvědomit nemusíte je, že auto je třeba pojistit. Nízké ceny pronájmu si tak autopůjčovny kompenzují právě drahým pojištěním, nepřehlednými podmínkami, taxami za všechno možné a skrytými poplatky. Lepší je vybrat si tarif, který má už všechno v ceně.

Jediný portál na půjčení auta v USA, na který jsem narazil, který kombinuje všechny výhody a několik přidává navíc! Má výborné ceny, a hlavně je kompletně v češtině a česky dostanete i celou smlouvu! Je to:

Rentalcars.com

Navíc všechny taxy, poplatky a nutná pojištění jsou již započítané v ceně. Takže konečnou cenu víte už před odletem, jen si auto vyzvednete a neplatíte už nic navíc!!! To je obrovská výhoda, a když nabídky porovnáte a půjdete více do hloubky, zjistíte, že je díky tomu i cenově nejvýhodnější.

Sami se o tom přesvědčte a samozřejmě porovnejte si to s nabídkami dalších známých portálů, jako jsou:

Priceline.comExpedia.com, Travelocity.comKayak.comCarrentals.com a Orbitz.com

Občas mohou překvapit. Ale budete muset louskat podmínky smlouvy a pojištění v angličtině, a případná nepozornost nebo neznalost se vám pak může hodně prodražit.

Největší a prověřené autopůjčovny v USA, které tyto portály porovnávají:

Alamo, National, Dollar, Enterprise, Advantage, Avis, Budget, Hertz, Thrifty a další…

Všechny tyto společnosti nabízejí nepřeberné druhy aut od klasických, přes kabriolety, SUV až po 4×4. Nabízená auta jsou přitom ani ne rok stará.

TIP: Rozhodně nejlevněji vyjde, když si společně s rezervací auta pořídíte i nutná pojištění odpovědnosti a další služby, které chcete. Vyjde to až 3x levněji než potom na místě.

TIP: Cena pronájmu stejného auta se může lišit podle města vypůjčení, sezónnosti ale někdy i posunutím termínu výpůjčky o jeden nebo dva dny.

TIP: Pokud si auto chcete vypůjčit například na 5 dnů, zkuste zadat i 7 denní výpůjčku – cena bude pravděpodobně stejná nebo jen o něco málo vyšší a užijete si více zážitků a pohody za stejnou cenu.

Pojištění auta v USA

Pojištění auta v USA je nejsložitější a nejdražší položkou a proto si podmínky ve smlouvě pečlivě prostudujte.

Výběr pojištění (viz. seznam) je více méně na vás a nenechte si vnutit všechno. Ale rozumný člověk uzná, že půjčit si auto v USA a nepojistit ho je velký hazard, kterého byste mohli litovat ještě hodně dlouho. Uzavření alespoň prvních tří pojistek v seznamu je takřka nutnost, protože platba za případnou nehodu nebo lékařské ošetření je opravdu vysoká (např. ošetření zlomené nohy cca 180.000kč)

Součástí pronájmu auta v USA mohou být tato pojištění:

  • CDW (Colision Damage Waiver)– základní pojištění odpovědnosti za škody na autě (autonehoda)
  • LWD (Loss Damage Waiver) – je nadstavba pojištění CDW (navíc zde máte pojištění proti ztrátě vozu) přesto že v USA není povinné, doporučuji ho mít
  • SLP (Supplemental Liability Protection)– je něco jako naše povinné ručení s limitem 10.000usd, kryje škody na majetku a zdraví způsobené vaší vinou jiné osobě. V některých státech USA je dokonce vyžadováno zákonem.
  • SLI (Supplemental Liability Insurance)– je lepší verze SLP, a kryje škody do 1.000.000 usd, a rozhodně bych ho doporučil, 10 tisíc usd není při nehodě vůbec nic.
  • UMP (Uninsured Motorist Protection)– kryje zdravotní výlohy a výlohy na opravu v případě havárie způsobené nepojištěným řidičem jiného auta
  • PEC (Personal Effects Coverage)– v případě vykradení auta vám zaplatí ukradené nebo poškozené věci
  • PAI (Personal Accident Insurance)– pojištění celé posádky auta v případě zdravotního ošetření či smrti
  • CPP (Carefree Personal Protection)– zdravotní pojištění

Různých typů pojištění je v USA celá řada, vzájemně se mohou překrývat a mají různou výši spoluúčasti. Mnoho autopůjčoven vám auto bez alespoň základního pojištění nepůjčí. Vše je uvedeno ve vaší smlouvě. I proto je dobré mít ji v češtině (přes Rentalcars).

TIP: Veškeré pojištění a příplatkové služby si zařiďte online přímo při rezervaci vozu. Později na místě jsou ceny těchto služeb i několikrát vyšší!

Před zapůjčením auta si ho dobře prohlédněte a všechna poškození si nechte zapsat do protokolu. Nebojte se si auto ze všech stran vyfotit.

Pojištění auta se nevztahuje na škody způsobené pod vlivem alkoholu či drog. A i lepší pojistky se často nevztahují na škody na pneumatikách či podvozku.

Ceny benzínu v USA

oil station

1 galon, tedy 3,78 litru vyjde na průměrně na 3,2 dolaru. Na Havaji a v Národních parcích pak musíte počítat s cenou okolo 4 usd/galon.

Aktuální informace zjistíte na : gasbuddy.com

Jsou 2 možnosti ze kterých si můžete při půjčování auta vybrat:

  • Full to full– auto dostanete s plnou nádrží a vracíte ho také s plnou, jinak budete muset doplácet rozdíl
  • Full to empty– auto dostanete s plnou nádrží a vrátit ho můžete s prázdnou, ale zbytek benzínu vám samozřejmě neproplatí

Tankování u benzínky v USA:

Na každém stojanu u pumpy je displej, který vám říká co máte dělat. Nejprve projedete kreditní kartou čtečku, poté zadáte „ZIP code“ (obdoba českého PSČ). PIN se nezadává – hned můžete začít tankovat. Poté tlačítkem dáte tisk účtenky.

Pokud neznáte ZIP code, nebo tento systém nefunguje. Zajdete dovnitř k pokladně, dáte jim kreditní kartu nebo hotovost a obsluha vám stojan odblokuje. Pro všechny druhy benzinu je společný jeden stojan, požadovaný druh zvolíte na obrazovce. Samozřejmě vyberte ten nejlevnější. Normal nebo Regular. Po natankování se vraťte pro vaši kreditní kartu nebo pro zbytek hotovosti.

Kreditní karta

Při půjčení auta v USA budete potřebovat kreditní kartu. Bez té se v USA téměř neobejdete a u půjčení auta, motorky ale i například surfu to platí dvojnásob.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Pokud si nejste jisti jakou kartu máte, je to pravděpodobně ta debetní.
Před cestou do Ameriky je rozumné si kreditní kartu pořídit. Zde uvádím několik typů kreditních karet, které vám přinesou i další výhody. U karty Citibank World je to například cestovní pojištění pro vás a celou vaši rodinu zdarma (na cestu dlouhou až 45 dní!) A to už je úspora opravdu velká. Sami si to spočítejte.