Počet nezaměstnaných stoupá nejen v ČR, ale nezaměstnanost se zvyšuje v celé Evropě i v USA. Najít volné pracovní místo je tak mnohem obtížnější a některé regiony s tím mají a ještě budou mít velké problémy. Co ale dělat, když v našem regionu nejsou žádné firmy, co by nabíraly nové pracovníky? Co dělat, když všude jen propouštějí?
Vypadá to, že jedinou možností, jak získat nějakou slušnou práci, je stěhování za prací. V rámci ČR je to vždy jednodušší, ale práci lze sehnat i v zahraničí. Zájemce o práci v zahraničí musí mít ale základní jazykové znalosti, neboť bez znalosti jazyka najít dobrou práci nebo pracovat v cizině, se opravdu moc nedá.
Alespoň trochu anglicky
Kdo chce pracovat v cizině, tak nutně nemusí znát jazyk dané země, ale angličtina je takový základ. Kdo ovládá alespoň základy angličtiny, tak má šanci najít kvalifikovanou práci v jakékoliv zemi. Musí být ovšem odborník v nějaké profesi, musí rozumět svému oboru. Kdo je v něčem dobrý a jeho profese je nedostatková v dané zemi, tomu příp. zaměstnavatel mnohdy odpustí jazykové nedostatky.
Pokud ovšem nevládnete ani uživatelskou angličtinou, jsou vaše šance na získání práce daleko nižší. Práce v zahraničí s nulovou znalostí nějakého cizího jazyka je sice také možná, ale není možné očekávat nějakou kvalifikovanou práci s dobrým výdělkem.
Dal by se najít nějaký noční úklid v supermarketu, umývání nádobí, pomocné práceněkde na stavbě, sběr ovoce atd., neboť to jsou profese, kde na jazyku moc nezáleží. Bude tomu ale také odpovídat nízký příjem, který bude stačit jen na základní obživu a zaplacení nájmu.
Kromě toho je vždy nepříjemné ocitnout se v zemi, kde Vám nikdo nerozumí. Už samotný příjezd do cizí země bez znalosti angličtiny je dost frustrující zkušenost. Vaše sebevědomí poklesne hluboko pod nulu hned na letišti: i když se třeba podle itineráře nebo mapky dostanete na nádraží či do centra města, sehnat či domluvit ubytování už bude dost vyčerpávající. Nebudete rozumět pravidlům, pokynům a ubytovacímu režimu.
Další problémy samozřejmě mohou nastat kdykoli v průběhu Vašeho pracovního pobytu. Potíže narostou při nástupu do zaměstnání (jestliže ho budete mít zajištěné) –komunikace s nadřízeným a spolupracovníky bude nulová. Jedině snad, kdyby vás zaměstnal nějaký v zahraničí uchycený Čech, měli byste nějakou šanci.
A nedej bože, aby se vám přihodilo něco dalšího: úraz, jednání s policií, s úřady…
Pokud si tedy nechcete v cizí zemi připadat jako Neználek na Měsíci, ideální volbou je absolvovat před odjezdem intenzivní jazykový kurz. V něm Vás zkušení lektoři připraví na základní situace, které mohou při pracovním pobytu nastat a zvýší Vaše šance jak na pracovním trhu, tak v dané zemi jako celku.
Nebudete pouze hledat cestu do práce a domů. Dokážete se vcítit do života v dané zemi, odnesete si daleko více zážitků, poznatků a kontaktů. Zkrátka budete žít v zahraničí naplno.
Zkuste a už po pár týdnech uvidíte!