Práce v zahraničí přes agenturu – na co si dát pozor?

Rozhodli jste se zkusit štěstí v zahraničí a poohlížíte se po nějaké vhodné práci? Na internetu existuje spousta agentur, které slibují zajištění práce v zahraničí. Názory se liší – někdo si služby agentur nemůže vynachválit, jiní je považují za vyhozené peníze.


V České republice existuje přes dva tisíce agentur zprostředkovávajících práci v zahraničí, z toho několik jich přímo spolupracuje s úřady práce. Ne všechny jsou ale zaštítěné, a proto je velmi potřeba být obezřetní, abyste nenarazili na podvodníky.

Ověřte si důvěryhodnost agentury  – v dnešní době internetu to není nic těžkého. Stačí do vyhledávače napsat název agentury a během několik málo minut se dozvíte například to, jaké zkušenosti měli ti, kteří si práci prostřednictvím agentury našli.

Každá z agentur, které práci v zahraničí zprostředkovávají, musí mít povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Zda může agentura práci vykonávat, zjistíte snadno na jejich internetových stránkách (http://portal.mpsv.cz).


Nabídne-li vám agentura práci, raději si ji ještě jednou sami prověřte. Pro svůj vlastní klid si sami ověřte informace o svém budoucím zaměstnavateli, skvělým pomocníkem vám bude opět internet.

Pokud jste se rozhodli nakonec smlouvu s agenturou podepsat, vezměte si čas na její prostudování. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se právníků a nestyďte se ani opakovaně se dotazovat na jednotlivé body přímo v agentuře. Jde-li o solidní agenturu, měla by vám v každém případě vyjít vstříc a ochotně veškeré dotazy zodpovědět.

V žádném případě nepodepisujte tu smlouvu, která je napsaná v jazyce, kterému nerozumíte. Využít můžete služby překladatelů, jen tak předejdete případným nejasnostem.

Pozor si dejte i na poplatky – agentury, které působí v České republice, nesmí za zprostředkování práce vyžadovat jakékoliv poplatky, včetně srážek ze mzdy ve prospěch agentury. Agentura může provádět zprostředkování za úhradu, avšak pozor – úhrady neplatí občan, jemuž je zaměstnání zprostředkováno, ale zaměstnavatel, který využívá služeb agentury práce. To spousta klientů neví a tím pádem zbytečně přichází o peníze.