Před odjezdem za prací do Anglie

Jestli plánujete odjet za prací do Velké Británie takzvaně na vlastní pěst, je nutné mít dostatečný obnos peněz do začátku – minimálně 1000 liber. Budete si muset sehnat především ubytování a to je v UK velmi drahé. Až budete bydlet, je čas začít s hledáním práce. Nejlépe kombinovat internetové pracovní portály s osobním roznosem svého CV. Životopis a jeho úprava je v Anglii velice důležitá. Proto je dobré mít životopis předem napsaný v angličtině. S tím Vám pomůže náš vzor životopisu. Snažte se do CV napsat co nejvíce o předchozích pracovních pozicích a svých zkušenostech. Přidejte si tam i svou fotografii. Můžete také navštívit tzv. Jobcenter, kde jsou k dispozici počítače a telefon ze kterého můžete nabídky obvolávat. Většinou první věcí, na kterou se Vás zeptají, je zda máte NIN.


Před odjezdem za prací do Velké Británie, nebo hned po příjezdu je třeba si zřídit NIN. Co k tomu budete potřebovat se dozvíte v následujícím videu.

 

Jak bude pohovor probíhat?

Přijdete a na recepci řeknete, že máte NIN pohovor. Zeptají se, jestli máte pozvánku. Tu předložíte, nebo řeknete své referenční číslo které je na ní napsané a bylo vám sděleno i při telefonické rezervaci.

Dostanete A4 formulář, který vyplníte (jméno a příjmení, referenční číslo, čas pohovoru, atd.) a dáte ho zpět recepční.

Poté si sednete a budete čekat, než vyvolají Vaše jméno (většinou spolu s dalšími lidmi). Dovedou Vás tam, kde probíhají pohovory.  Tam počkáte, než na Vás přijde řada.

Sednete si ke stolu k člověku, který s Vámi bude interview dělat. Budete mu postupně odpovídat na jeho otázky:

– nejdříve bude chtít adresu kde bydlíte a kde jste bydlel/a.

– Poté se Vás zeptá na Vaše zaměstnání – řekněte, že ho teprve hledáte.

– Bude od Vás chtít pas nebo občanský průkaz.

– Všechny dokumenty si ofotí a Vy to budete podepisovat.

– Na nic víc by se ptát už neměli,  ale záleží jaký tam bude sedět úředník.


Po interview ještě budete chvíli čekat než ověří Váš pas nebo občanský průkaz – trvá to asi 10 – 15 minut.

Dostanete podepsané a orazítkované dokumenty, že jste NIN pohovor absolvoval a jen čekáte, než Vám NIN přijde poštou (cca do 7 pracovních dnů).

 

Založení bankovního účtu v Anglii
K založení bankovního účtu jsou potřeba nějaké dokumenty. Jaké? To se liší v každé bance, a je to různé i v jednotlivých pobočkách stejné banky. Většinou ale budou chtít minimálně:

Proof of address – to je doklad o zaplacení nějaké služby spojené s bydlením a vaši adresou. Například nájemní smlouva, účet za vodu, plyn, elektřinu, televizi nebo teplo. Takže když budete bydlet v hostelu, tak proof of address těžko seženete! Někdy bance stačí jen dopis od anglického zaměstnavatele, ve kterém potvrzuje, že u něho pracujete. Pokud jste Au pair, poproste Vaši anglickou rodinu o napsání dopisu pro banku, ve kterém se za Vás zaručí.

Proof of identity – je váš osobní doklad. Pas nebo občanský průkaz. Vezměte si raději oba dva.

Procesem založení účtu Vás provede následující video.

 

Koupě Anglické SIM karty – to je velmi snadné. Kupte si předplacenou kartu, seženete ji na každém rohu za pár liber. A samozřejmě si změňte anglické telefonní číslo ve svém životopisu.

Registrace u lékaře v Anglii
Po příjezdu do Británie je dobré se zaregistrovat u obvodního lékaře (GP). Nehledejte lékaře, až když máte zdravotní potíže. Najít obvodního lékaře, který zrovna přijímá nové pacienty, není vždy jednoduché.

Důležité formuláře a pojmy
P45 – je něco jako zápočtový list, který obdržíte po skončení pracovního poměru. Je třeba ho odevzdat při nástupu do dalšího zaměstnání, nebo zdravotní pojišťovně a úřadu práce po návratu do České republiky.
P60 – zaměstnavatel by ho měl sám vystavit po skončení daňového roku. Daňový rok trvá od 6. dubna do 5. dubna. Jde o doklad pro vrácení daní v Anglii. O vrácení daní lze zažádat kdykoliv během roku a to i několikrát.
Tax Credit – je příspěvek který dostává zaměstnanec s minimální mzdou, který odpracuje minimálně 30 hodin týdně, maximálně ale 35 hodin. Je nutné požádat o něj telefonicky. Doplňující informace jsou na webu www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk
WRS neboli Work Registration Scheme – v roce 2011 byla tato registrace definitivně zrušena.

Když se vracíte ze zahraničí zpět do České republiky, je nutné doložit Vaší zdravotní pojišťovně formulář E104. Ten Vám vystaví zahraniční pojišťovna. Pokud tento formulář nemáte, je to problém a musíte doložit datum nástupu a ukončení pracovního poměru jiným způsobem. To můžete udělat například výplatními páskami, nebo pracovní smlouvou. Jestliže jste se před odjezdem do zahraničí odhlásil ze zdravotního pojištění, kde jste nenašel práci a vracíte se dřív než za 6 měsíců, budete muset tuto dobu pojišťovně doplatit.