Chcete si přivydělat na brigádě v Itálii a neplatit přitom daně? To není problém, polovina italských zaměstnavatelů vás ráda zaměstná načerno. Nebude to ale jen tak – nezavoláte si totiž ani přes ulici! Chcete-li mít v Itálii mobil, daně vás neminou. Je je to možné?
Pokud se chystáte pobýt v Itálii delší dobu, vyplatí se vám koupit si dobíjecí kartu do mobilu s italským telefonním číslem. Prodávají ji pomalu v každé trafice, já ji například jednou kupovala v nějakých domácích potřebách, ale nejjednodušší je samozřejmě si ji koupit u operátora. Jenže zdánlivě jednoduchá operace se promění v nepřekonatelný problém. Na dobíjecí kartu totiž potřebujete mít číslo sociálního zabezpečení (italsky codice fiscale) a také se stát italským rezidentem. Pokud byste se navíc rozhodli pro levnější paušál, musíte mít ještě účet v bance, který si můžete otevřít také pouze jako italský daňový poplatník a rezident.
Jak tedy svůj pobyt v Itálii zlegalizovat?
V první řadě musíte zajít na finanční úřad (Agenzia delle Entrate) a získat číslo sociálního pojištění. Přesnou proceduru získání čísla sociálního pojištění neuvádím, protože vše odvisí od přesného účelu vašeho pobytu. Připravte se však, že jdete na finančák a že po vás budou chtít minimálně pracovní smlouvu, nahlášený pobyt v registru obyvatel (Ufficio anagrafe) a povolení k pobytu z cizinecké policie (Questura). Za přepážkou se přichystejte se na tvrdého byrokrata, kterého nemáte šanci ukecat, obzvláště když se na vás „vytasí“ se všemi odbornými názvy formulářů, které musíte vyplnit. A i když budete mít vše v pořádku, něco se stejně najde. Přestože by vás ten stejný chlapík na pláži určitě pozval na rande, na úřadě se z něj stane piraňa toužící po vaší krvi. Poté, co si projdete papírovým peklem, stanete se za „odměnu“ daňovým poplatníkem.
Jaké se v Itálii platí daně?
Daně jsou v Itálii přímo nekřesťanské, celková výše odvodů z hrubé mzdy na sociální zabezpečení je 41%. Snad jediná výhoda, která vám z vaší legalizace plyne, je, že za vás zaměstnavatel zaplatí pojištění proti pracovním úrazům a nemocím z povolání. Když se váš pobyt blíží ke konci a rozhodnete se vrátit domů, nechte si na místním sociálním úřadě „Instituto nazionale della previdenza sociale“ (INPS) vystavit formulář E 301, který pro potřeby úřadu práce plní funkci potvrzení o zaměstnání. Zároveň potvrzuje doby sociálního pojištění, které budou brány v úvahu při přiznání podpory v nezaměstnanosti v České republice.
O vystavení formuláře E 301 lze požádat i korespondenčně z ČR, nicméně doporučuji obstarat si jej hned po ukončení zaměstnání ještě za pobytu v Itálii. Všechny úřady na celém světě fungují totiž úplně stejně, vy musíte mít papír na všechno a hned. Když však chcete nějaké potvrzení, čekáte a čekáte, a na dálku byste se ho po pravdě ani nemuseli dočkat. Maily jsou najednou nedobytné a ani na nějaké urgence po telefonu se často nehraje, hlavně vždy dle zákona schválnosti narazíte na nějaké číslo, ze kterého vás nikdy nikam nepřepojí.
Samotné započítání daní a sociálního pojištění se řídí poměrně složitými smlouvami a tak doporučuji se o všem informovat před odjezdem na našich úřadech, stejně tak si zajděte na zdravotní pojišťovnu. Naši úředníci nejsou zrovna prohlášení lidumilové, ale minimálně na vás mluví česky a tak přestože jim nerozumíte, stále máte větší šanci se s nimi domluvit, než s italskou piraňou.
Pokud si chcete přivydělat jen sezónní letní brigádou, či jedete na delší dovolenou a nechcete podstupovat veškeré papírování kvůli jedné simce, mám pro vás jednoduchou radu. Poproste svého kamaráda v Itálii, aby si kartu koupil na sebe. Ať se ke své simce dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte si ji jednou za rok dobít, jinak vám číslo zruší a celou anabázi musíte absolvovat znovu. Já osobně doporučuji nezapomenout si zaktivovat roaming a navíc si prověřit na italských stránkách operátora, který operátor lze při nákupu kreditu platit českou kreditní kartou nebo Paypalem. Jinak vám nezbyde se do roka a do dne do Itálie vrátit.
Každopádně rozhodnete-li se pro práci v Itálii, nemohu než doporučit. Itálie je ráj na zemi, daňový ráj však vypadá jinak. Nejenže vás čekají nekonečné fronty na italských úřadech ve společnosti poněkud ušmudlaných nelegálů, ale na konci této fronty vás čeká další papír na vyplnění. A nakonec již avizovaná nekřesťanská daň! Není divu, že někteří Italové dávají přednost se daním vyhnout. I když možná na naše daně nadáváme, pokud to jde, je lepší své služby fakturovat a zůstat věrný českému finančáku. Nakonec co je doma, to se počítá.