6 způsobů jak najít práci v zahraničí

Rádi byste zkusili práci v zahraničí, ale nevíte, jak takovou práci najít? Možností je několik, záleží jen a pouze na vás, kterou zvolíte. Následující řádky by vám měly usnadnit hledání práce za hranicemi České republiky.


Oslovte firmy přímo – Je to ideální řešení pokud ovládáte jazyk a víte, že chcete pracovat v konkrétním oboru a v konkrétní zemi. Například budete hledat práci v pohostinství v Německu. Sami si aktivně vyhledáte firmy a restaurace v daném oboru a ve městě které si zvolíte. Samozřejmě je nezbytný bezchybně napsaný motivační dopis a životopis v německém jazyce. Počítejte však s vyššími časovými, ale i finančními výdaji. Zaujmete-li někoho z oslovených, budete muset zřejmě absolvovat pohovor v místě sídla dané firmy.

Internetové pracovní portály – můžete využít zahraničních internetových portálů a odpovědět na inzeráty místních zaměstnavatelů. Tato možnost je pohodlná a rychlá, nebuďte však zklamaní, pokud vám nepřijde žádná odpověď. Na tu samou pozici se totiž hlásí několik desítek, ne-li stovek dalších uchazečů.


Sociální sítě – Není nic jednoduššího, než například na Facebooku napsat do vyhledávače hesla, která hledáte. Například „Práce v Londýně“ nebo „Jobs in London“. Téměř v každé zemi, případně městě, se totiž na sociálních sítích sdružují krajané, kteří mohou být významnými zprostředkovateli a rádci při hledání práce a informací. Jejich prostřednictvím můžete snadno získat cenné rady a hlavně odpovědi na konkrétní otázky.

Práce „na slepo“ – Jednou z možností, jak získat práci v zahraničí, je hledat práci až na místě. V tomto případě je potřeba mít předem zajištěné alespoň ubytování, a k dispozici určitou finanční rezervu pro případ, že byste práci nesehnali ihned. Na místě potom můžete obcházet firmy sami. V supermarketech také často visí nástěnky, kde lidé zanechávají různé inzeráty. Zkuste se podívat i tam. Nezapomeňte mít s sebou dostatek vytištěných životopisů v místním jazyce nebo v angličtině.

Práce přes známé a kamarády – Pokud již znáte někoho, kdo v zahraničí pracuje, máte cestu k získání práce o dost snazší. Váš známý vám jistě zodpoví veškeré otázky a tím vám ušetří spoustu času. Navíc vás může doporučit u některých z potenciálních zaměstnavatelů, čímž se vaše šance značně zvýší.

Nabídky práce na Evropském portálu zaměstnanosti – EURES, spadající pod úřad práce, na svém portálu také nabízí práci v zahraničí. Navíc můžete kontaktovat vyškolené poradce, kteří vám zdarma poradí a zodpoví dotazy týkající se práce v zahraničí.